KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 5005124
*
nr 500 5124
Akvareller
2 st. F. Lindström, Stockholmsmotiv, c:a 15x22
Utrop:
300 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2007
kl 17:59:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/12 09:00:09
1
350 kr
5/12 10:17:26
1
500 kr
9/12 21:53:53
2
350 kr
10/12 13:52:21
3
1.100 kr
10/12 15:37:35
1
650 kr
10/12 15:51:35
4
1.500 kr
10/12 16:37:38
3
1.400 kr
10/12 16:39:46
3
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lindström motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk sverige vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:14
*
Akvareller
nr 500 5124
Akvareller
2 st. F. Lindström, Stockholmsmotiv, c:a 15x22
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/12 09:00:09 | 1 | 350 kr |
5/12 10:17:26 | 1 | 500 kr |
9/12 21:53:53 | 2 | 350 kr |
10/12 13:52:21 | 3 | 1.100 kr |
10/12 15:37:35 | 1 | 650 kr |
10/12 15:51:35 | 4 | 1.500 kr |
10/12 16:37:38 | 3 | 1.400 kr |
10/12 16:39:46 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lindström motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk sverige vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:14